Sezon grzewczy w pełni. Co to oznacza?
Znów emitujemy do atmosfery mnóstwo trujących substancji.
Benzen, ołów, pyły zawieszone – wdychamy powietrze, które nam szkodzi.
Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) – w Polsce około 50 000 osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza.
Dla porównania – Sochaczew ma 37 000 mieszkańców, Głowno 15 000 mieszkańców, Rawa Mazowiecka 17 500 mieszkańców..
To tak jak by co rok wymierały dwa miasta..
SMOG stał się na tyle powszechnym zjawiskiem, że często przestajemy o nim myśleć. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Chicago udowodniły, że obecny poziom zanieczyszczenia powietrza, skraca naszą długość życia o blisko dwa lata – w miejscach najbardziej zanieczyszczonych jest to nawet 11 lat. To więcej niż palenie papierosów (1,5 roku). To, co trafia do naszych płuc, nie jest co prawda, aż tak toksyczne jak dym papierosowy, ale nawet najbardziej uzależnieni od tytoniu nie palą bez przerwy.
Natomiast zanieczyszczenia powietrza to coś, przed czym trudno jest nam się uchronić.
SMOG w Polsce
Niestety nasz kraj znajduje się w samej czołówce na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie.
Dotyczy to zwłaszcza pyłów PM2,5, które zawierają m.in. związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak – w związku z przekroczoną normą Polsce grozi również nałożenie kar finansowych przez Komisję Europejską. Gorzej od Polski w tej kwestii wypada jedynie Bułgaria.
Niestety Polska jest też liderem w innej dziedzinie – skażenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA), mającymi działanie rakotwórcze.
Największym generatorem smogu, są gospodarstwa domowe. Według Polskiego Alarmu Smogowego odpowiadają one za 50% całkowitej emisji pyłu zawieszonego, 85% emisji WWA i 100% zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez palenie toksycznych substancji (plastik, śmieci, stare opony itd..).
W pierwszej 30-tce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, niestety aż 15 jest z Polski..
Jak możemy walczyć z tym zjawiskiem?
Rozwiązanie problemu jest proste – korzystanie z gazu ziemnego.
Przede wszystkim obsługa jest higieniczna – nie ma pyłu, sadzy ani popiołu unoszącego się w powietrzu. Bez wysiłku i zaangażowania możemy używać gazu do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków. Szczególnie dla starszych osób i rodzin z dziećmi jest idealnym rozwiązaniem.
Co więcej – gaz ziemny jest nieporównywalnie wygodniejszy od węgla.
Nie trzeba go magazynować, przenosić ani pamiętać o doładowaniu kotła. Nowoczesne urządzenia gazowe umożliwiają łatwą regulację i automatyzację procesu spalania, co pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej. Energia z gazu ziemnego dostępna jest całą dobę, bez przerw na załadowanie kotła.
Wiele osób obawia się wysokich kosztów – to błąd.
Gaz ziemny jest znacznie tańszy w eksploatacji od oleju opałowego i płynnego gazu LPG.
Koszt ogrzewania gazem jest porównywalny do kosztu zużycia węgla opałowego.
Zacznij walkę o czyste powietrze już dziś – zapraszamy do KONTAKTU.