Chociaż jesień w tym roku jest na prawdę ciepła sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, wraz z sezonem grzewczym niestety wraca do nas SMOG.

Co za tym idzie? Stężenie rakotwórczych pyłów w powietrzu miejscami zostało przekroczone, aż sześciokrotnie.
 W ubiegłym tygodniu problemy z oddychaniem mogli odczuwać mieszkańcy niemalże wszystkich województw.

SMOG jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Smog to nic innego jak dym (ang. smoke) i mgła (ang. fog). W jego skład wchodzą szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, tj. tlenek azotu i tlenek siarki, jak również pył zawieszony PM10 i PM2,5. Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, występuje w miejscu dużego zanieczyszczenia powietrza wywołanego przez ludzi, w połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi: m.in. mgłą i brakiem wiatru.

Źródłem smogu unoszącego się w miastach są spaliny samochodowe oraz emisja ze spalania paliw stałych, tj. węgla, drewna i biomasy. Głównym trucicielem, zwłaszcza w okresie grzewczym, są gospodarstwa domowe. Najwięcej pyłów emitują stare piece, w których spalamy węgiel kiepskiej jakości, drewno (wcale nie jest ekologiczne), odpady i różnego rodzaju śmieci.

Szerokie grono ekologów, żąda natychmiastowego zakazu palenia węglem, oczywiście jest to rozwiązanie skuteczne, lecz skazuje bardzo dużą grupę ludzi na brak ciepła w domach.

Wielu rodzin zwyczajnie nie stać na dobry opał, tym bardziej nie myślą o inwestycji jaką jest wymiana pieca na nowszy.
Takie rodziny ciągle palą „czym popadnie” i zatruwają powietrze.


Powinniśmy systemowo rozwiązać wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne kotły, np. gazowe.
Dlaczego warto wybierać ogrzewanie gazowe?

Przede wszystkim obsługa jest higieniczna – nie ma pyłu, sadzy ani popiołu unoszącego się w powietrzu. Bez wysiłku i zaangażowania możemy używać gazu do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody czy przygotowywania posiłków. Szczególnie dla starszych osób i rodzin z dziećmi jest idealnym rozwiązaniem.
Co więcej – gaz ziemny jest nieporównywalnie wygodniejszy od węgla.
Nie trzeba go magazynować, przenosić ani pamiętać o doładowaniu kotła. Nowoczesne urządzenia gazowe umożliwiają łatwą regulację i automatyzację procesu spalania, co pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności energetycznej. Energia z gazu ziemnego dostępna jest całą dobę, bez przerw na załadowanie kotła.

Wiele osób obawia się wysokich kosztów – to błąd.
Gaz ziemny jest znacznie tańszy w eksploatacji od oleju opałowego i płynnego gazu LPG.
Koszt ogrzewania gazem jest porównywalny do kosztu zużycia węgla opałowego.

Jednak co jest bezsprzecznie najważniejsze – zyskujemy lepszej jakości powietrze.